هر سال سازمان سمپاد آزمون ورودی مدارس استعداد‌های درخشان را در دوپایه ششم و نهم به صورت کشوری برگزار می‌کند و دانش‌آموزان بسیاری در آن ثبت‌نام می‌کنند اما تعداد محدودی از آن‌ها در این آزمون پذیرفته می‌شوند. در این مقاله میخواهیم درباره مدارس تیزهوشان صحبت کنیم تا بهتر بدانیم چرا برای ورود به این مدارس باید چالش‌هایی را طی کنیم. 

دبیران و معلمان در این مدارس نیز مانند دانش‌آموزان سنجش میشوند و تیم آموزشی، تیم قوی با سابقه‌کاری عالی هستند.

از نظر امکانات رفاهی و آموزشی نیز این مدارس در سطح نسبتا خوبی قرار دارند. مانند کتاب‌خانه‌هایی بامنابع کاملی از کتاب‌های درسی، آموزشی، کمک درسی، علمی، المپیادی، داستانی، روان شناختی، نجوم و …

همینطور آزمایشگاه‌های مجهز به لوازم لازم و سالم و کلاس‌های کامپیوتر برای درک بهتر مطالب موجود در کتب درسی و تکمیلی. 

سالن‌های غذا خوری  و ورزشی مثل زمین تنیس، فوتسال و … 

در این مدارس علاوه بر فضای آموزشی عالی که دانش‌آموزان را به خوبی برای آزمون کنکور اماده می‌کنند، اغلب فضای آماده‌سازی المپیاد‌های علمی کشور ( مانند المپیاد ریاضی، فیزیک، کامپیوتر، شیمی، زیست، ادبی و نجوم و…) نیز مهیا می‌باشد.

در این مدارس مشاوران خوبی نیز برای موقعیت‌های نامناسب دشوار روحی دانش‌آموزان مانند مقابله با استرس و…  و همچنین مشاوره‌های درسی و تحصیلی، حضور دارند.

از طرفی در این مدارس جو رقابتی بین دانش‌آموزان باعث می‌شود انگیزه شما برای تلاش بیش‌تر باشد و تحت تاثیر جو موجود در راه کسب موفقیت‌های علمی قرار بگیرید.

مدارس سمپاد دانش‌آموزان را به درک عمیقی از مطالب می‌رسانند و آن‌ها را به خوبی برای آزمون سراسری کنکور و یا المپیادهای علمی آماده می‌کنند.

مدارس سمپاد که از آن به عنوان مدارس استعداد‌های درخشان نیز یاد می‌شود یک سری تفاوت اصلی با سایر مدارس دارد.

امکانات مدارس تیزهوشان

تفاوت‌های آموزشی و رفاهی مدارس تیزهوشان با سایر مدارس دولتی:

در مدارس سمپاد مطالب کتاب درسی به صورت پیشرفته‌تر و کامل‌تر به دانش‌آموزان تدریس می‌شود. در برخی دروس مانند ریاضی، زبان انگلیسی، مهارت‌های رایانه‌ایی و  علوم ( که آن را از مقطع متوسطه اول به سه بخش فیزیک، شیمی و زیست تقسیم می‌کنند.)  کتب تکمیلی سمپاد علاوه بر کتب درسی آموزش و پرورش نیز تدریس می‌شوند.

احتمالا تا حالا اسم مدارس تیزهوشان و گزینش‌های اون به گوشتون خورده. اما این مدارس چجور مدارسی هستند؟

در این مقاله به معرفی این مدارس میپردازیم.

مدارس تیزهوشان:

مدارس تیزهوشان، نوعی مدارس دولتی‌ هستند که زیر مجموعه سازمان سمپاد قرار دارند. سازمان سمپاد که مخفف شده سازمان ملی پرورش استعداد‌های درخشان است وظیفه دارد دانش‌آموزان نخبه را شناسایی کند و پرورش دهد.

هدف مدارس تیزهوشان بالا بردن کیفیت تحصیلی و آموزشی دانش‌آموزان مستعد است.

اما مستعد بودن اینجا به چه معناست؟

– اولا یعنی آنکه خود دانش‌آموز نسبت به هم‌دوره‌ایی‌های خودش ضریب هوشی بیشتری داشته باشد.

 البته لازم است اشاره کنم که تقریبا می‌شود با انجام یک سری تمارین ذهنی، ضریب هوشی خود را افزایش دهیم.

-و  ثانیاً  اینکه مایل به تلاش بیش‌تر و گذاشتن وقت بیش‌تری برای آموزش‌های بهتر و کامل‌تر باشد.

به این منظور سازمان سمپاد که بالاتر آن را معرفی کردیم، در تمام استان‌های کشور دانش‌آموزان شایسته‌تر را از طریق آزمونی که به طور هماهنگ در سطح کشور برگزار می‌کند شناسایی و گزینش می‌کند.

ثبت نام پکیج طلایی ویژه قبولی آزمون تیزهوشان ۱۴۰۳

پک طلایی شامل کلاس آنلاین هوش و استعداد تحلیلی به  همراه ریاضی پیشرفته و هوش ریاضی بوده و دانش آموزان گرامی پایه پنجم، ششم ، هفتم ، هشتم و نهم با حضور در این دوره خود را آماده شرکت در آزمون تیزهوشان نمایند.

مشاهده جزئیات وثبت نام