%

چقدر خبر مفید بود

رئیس سمپاد:

خرداد ماه آزمون ورودی پایه دهم برگزار می‌شود و تا آن زمان ما از مسیرهای مختلف پیگیر این موضوع (تغییر رای دیوان عدالت اداری) هستیم.

متن خبر:

دکتر یاوری در مصاحبه با ایرنا گفت:

به هر حال رای دیوان عدالت اداری یک تصمیم قضایی است و برای ابراز اعتراض خود از ابزار قانونی استفاده میکنیم

متن این خبر به شرح زیر می‌باشد:

الهام یاوری روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه جامعه ایرنا درباره اعتراض دانش‌آموزان سمپاد برای برگزاری آزمون مجدد ورودی مدارس اظهار داشت: این تصمیم را درست و به مصلحت سمپاد و کشور نمی‌دانیم اما به هر حال رأی دیوان عدالت اداری یک تصمیم قضایی است و برای ابراز اعتراض خود از ابزارهای قانونی استفاده می‌کنیم.

وی درباره اجرای این طرح گفت: آزمون امسال برگزار نمی‌شود و سال آینده قرار است که برگزار شود؛ بنابراین تا آن زمان برای انجام مذاکرات مهلت داریم.

یاوری با بیان اینکه براساس این تصمیم حدود ۲۰ هزار دانش‌آموز هر سال باید امتحان دهند، افزود: در حال مذاکره هستیم؛ اختلاف نظری در این زمینه وجود دارد که باید حل شود و هرچند در این زمینه تصمیم گیرنده نیستیم اما تلاش می‌کنیم تا ابعاد این موضوع را تشریح کنیم که این‌ اقدام برای کشور مفید نیست.

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان تصریح کرد: مهم‌ترین افرادی که از اجرای این تصمیم سود می‌بردند، موسسه‌های تست‌زنی هستند که بازار سنگینی را برای خود ایجاد می‌کنند.

وی تاکید کرد: دانش‌آموزان در جریان پیگیری‌ها، تلاش‌ها و افت و خیزهای این موضوع هستند و می‌دانند که سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان همه تلاش خود را در این زمینه انجام می‌دهد.

رئیس سمپاد در مصاحبه دیگری با روابط عمومی سازمان سمپاد :

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان به نقل از ایسنا، الهام یاوری، درباره رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال پذیرش دانش‌آموزان پایه نهم بدون شرکت در آزمون پایه دهم در مدارس استعدادهای درخشان، اظهار کرد: هیات عمومی رای خلاف علاقه سمپاد داده است ولی به هر حال ما همچنان اصلاح این امر را از مسیرهای مختلف پیگیری می‌کنیم و هنوز مسیر ادامه دارد و برای این امر تلاش می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه تا کنون دانش آموزان پایه نهم سمپاد که معدل بالای ۱۸ داشتند می‌توانستند بدون آزمون ورودی وارد پایه دهم سمپاد شوند، تصریح کرد: اگر این دانش آموزان معدل زیر ۱۸ داشتند باید مثل باقی دانش آموزان در آزمون ورودی پایه دهم شرکت می‌کردند اما با این رای دیوان عدالت اداری همه دانش آموزان سمپادی و غیر سمپادی برای ورود به پایه دهم باید آزمون دهند.

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان  درباره چرایی ابطال شرایط فعلی ورود به پایه دهم سمپاد توسط هیات عمومی دیوان عدالت اداری، تصریح کرد: بحث تبعیض را مطرح می کنند اما واقعیت این است که همه دانش آموزان سمپادی در دوره اول آزمون داده‌اند و از شریط لازم برخوردار بوده‌اند که قبول شده‌اند. طبیعتا دانش آموزانی که دوره اول پذیرفته شده‌اند در حوزه‌هایی از سایر دانش آموزان جلوتر بوده‌اند و عملکرد آنها در آن آزمون بهتر بوده است.

یاوری تاکید کرد: طبیعی است که گرفتن آزمون مجدد از این دانش آموزان از دست رفتن سرمایه گذاری، تربیت فرهنگی و پژوهشی و علمی است که کشور به روی این دانش آموزان داشته است. خرداد ماه آزمون ورودی پایه دهم برگزار می‌شود و تا آن زمان ما از مسیرهای مختلف پیگیر این موضوع هستیم.

وی در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به وجود موسسات کنکوری که فعالیت آنها در راستای شرکت در آزمون ورودی مدارس سمپاد است، خاطر نشان کرد: من نمی‌دانم چه کسی پیگیر این مساله است اما موسسات کنکوری بیشترین سود را از این فضا می‌برند. سمپاد حدودا سالی ۲۰ هزار فارغ التحصیل دوره اول متوسطه دارد که قاعدتا درصد بالایی از این فارغ التحصیلان در صورتی که مجبور باشند در آزمون ورودی پایه دهم شرکت کنند، جذب تست‌های کنکوری این موسسات می شوند و این بازار بزرگی است. همین الان نیز این بازار وجود دارد اما ما نباید با چنین تصمیماتی۲۰ هزار نفر دیگر را به این بازار اضافه کنیم و به آن دامن بزنیم.

منبع: خبرگزاری ایرنا