پس از مدت ها در تاریخ ۹ تیر ۱۴۰۲ شاهد برگزاری آزمون نمونه دولتی به صورت سراسری کشوری بودیم.

آزمونی که هر چند کشوری برگزار شد اما تفاوت چشم‌گیری با آزمون های استانی سال های گذشته نداشت.

در این مقاله قصد داریم سطح و سبک آزمون نمونه دولتی ۱۴۰۲ را مورد نقد و بررسی قرارداده و در رابطه با اعلام نتایج آن نیز گمانه زنی هایی داشته باشیم.

 

نمره لازم در جهت قبولی این آزمون:

اگر کسی ادعا کند که نمره قبولی آزمون نمونه دولتی ۱۴۰۲ را پیش از اعلام نتایج می‌داند قطعا او یک آدم دروغ گوست اما با توجه به شرایط میشود برخی موضوعات را گمانه زنی کرد.

مشارکت آزمون نمون دولتی ۱۴۰۲ مطابق با اعلام رسمی وزارت آموزش و پرورش حدود ۳۰۰ هزار نفر است و قبولی در این مدارس در حدود ۶۰ هزار نفر خواهد بود.

به نظر میرسد کسب نمره کلی بین ۳۰ تا ۶۰ درصد میتواند عدد خوبی برای قبولی دانش اموزان باشد.

طبیعتا دانش آموزانی که رشته تجربی را انتخاب نموده اند درصد بالاتری نیاز دارند و شهر محل تحصیل و جنسیت نیز در این نمره کل بی تاثیر نیست.

جدای از همه این موضوعات باید بسیار توجه داشت که نمره آزمون تنها ۵۰٪ از نمره کل دانش آموز در جهت قبولی در آزمون نمونه دولتی را تشکیل میدهد.

شاید بپرسید ۵۰٪ دیگرش پس چه؟

نیم دیگر نمره آزمون را معدل کتبی نهایی پایه نهم دانش آموز تشکیل خواهد داد. 

اعلام نتایج نمونه دولتی ۰۳-۱۴۰۲:

طبق اعلام رسمی وزارت آموزش و پرورش اعلام اسامی پذیرفته شدگان این آزمون در هفته اول مرداد ماه به صورت سراسری کشوری و از طریق سامانه my.medu.ir اعلام خواهد شد.

رسانه اهوش اولین رسانه ای خواهد بود که خبر اعلام نتایج را در شبکه های اجتماعی خود منتشر خواهد کرد. ما را در یوتیوب و تلگرام دنبال کنید…

به قلم مهندس امیر زارعی

سبک نمونه دولتی ۰۳-۱۴۰۲

آزمون نمونه دولتی ۱۴۰۲ مطابق با دستورالعمل صادر شده از سوی وزارت آموزش و پرورش در تاریخ ۹ تیر ۱۴۰۲ برای اولین بار در ۵ سال اخیر به صورت سراسری کشوری برگزار شد.

این ازمون شامل ۱۰۰ سوال در ۷ عنوان درسی بود که دانش آموزان متقاضی ورود به مدارس نمونه دولتی دهم برای پاسخ گویی به این سوالات ۲ ساعت (۱۲۰ دقیقه) زمان داشتند.

سطح سوالات نمونه دولتی ۰۳-۱۴۰۲:

هر چند با انتشار خبر کشوری بودن آزمون نمونه دولتی گمانه زنی ها در رابطه با تغییر گسترده در سطح آزمون افزایش یافته بود اما پس از برگزاری آن شاهد یک آزمون کاملا مشابه از نظر سبک، سطح و تنوع سوالات با آزمون های استانی سال های گذشته بودیم.

این تشابه در برخی سوالات به حدی زیاد بود که به سختی میشد تفاوت آن را با سوالات قدیمی کشف کرد اما در کنار این مشابهت آزمون دارای سطح متوسط رو به بالا بود و در برخی عنوان های درسی مانند علوم تجربی، ادبیات فارسی و کمی هم درس ریاضی شاهد سوالات چالشی و نکته دار بودیم.

آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی:

این آزمون تستی هر ساله در انتهای پایه نهم از سرفصل های ۷ عنوان درسی پایه نهم و از طرف وزارت آموزش و پرورش برگزار می گردد و هدف آن شناسایی دانش آموزان پرتلاش و نخبه در ورودی پایه دهم است.

دانش آموزان پذیرفته شده در این آزمون مجوز ورود به مدارس نمونه دولتی را کسب می‌نمایند.

این که مدارس نمونه دولتی چجور مدارسی ست و ورود به این مدارس برای چه دانش آموزی مناسب است می تواند موضوع مقاله بعدی ما باشد!

سبک برگزاری آزمون نمونه دولتی :

از سال ها قبل آزمون نمونه دولتی به صورت استانی برگزار میشده و آموزش و پرورش هر استان متولی برگزاری آن در حوزه های مربوط به خود بوده است.

این روال همواره دچار ضعف و قوت هایی بوده و در  اجرای آزمون نمونه دولتی در ظول این سال ها بعضی استان ها عملکرد خوب و برخی نیز عملکردی فوق‌العاده بد از خود به نمایش گذاشتند. 

اما همیشه این سوال برای فعالان حوزه آموزش مطرح بود که چرا وزارت آموزش و پرورش به جای برگزاری ۳۲ آزمون متفاوت در هر سال و صرف هزینه بسیار و عدم دریافت نتیجه رضایت بخش در بسیاری از استان ها، این رویداد مهم علمی را در یک آزمون سراسری کشوری که توسط خود وزارت خانه هدایت و مدیریت شود تجمیع نمی کند.

در نهایت این اتفاق در تیر ماه ۱۴۰۲ به واقعیت پیوست. 🙂

دانلود فایل سوالات آزمون نمونه دولتی ۱۴۰۲ با کلیک بر روی واژه اینجا.

ثبت نام بسته طلایی هوش ویژه قبولی آزمون تیزهوشان ۱۴۰۳

پک طلایی شامل کلاس آنلاین هوش و استعداد تحلیلی به  همراه ریاضی پیشرفته و هوش ریاضی بوده و دانش آموزان گرامی پایه پنجم، ششم، هشتم و نهم با حضور در این دوره خود را آماده شرکت در آزمون تیزهوشان نمایند.

مشاهده جزئیات وثبت نام