%

این مطلب چقدر برای مخاطب مفید واقع شده است؟

شاید برای شما هم سوال شده باشد که مدارس تیزهوشان یا همان استعداد های درخشان چه مدارسی است و سازوکار آن چگونه است. در این مقاله سعی داریم به تمامی سوالات شما پیرامون این مدارس پاسخ دهیم.

برای یافتن پاسخ تمام سوالات خود پیرامون مدارس سمپاد با ما همراه باشید…

 

برای دیدن ویدیو مشاوره ای با این موضوع در چنل یوتیوب او  هوش فندق شکن خود را روشن نموده و بر روی اینجا کلیک کنید

تحولات آزمون تیزهوشان:

این آزمون ها در چند سال اخیر بسیار دست‌خوش تغییرات شده اند. به عنوان مثال در سال های گذشته این آزمون به صورت تستی و ۸۰٪ آن شامل مطالب کتب درسی سال قبل دانش آموز بود. 

همچنین ۲۰٪ دیگر آن سوالاتی با موضوع «هوش و استعداد تحلیلی» بود. این شرایط تا خرداد سال ۱۳۹۶ اینچنین باقی ماند. 

در ابتدای سال تحصیلی ۹۶-۹۷ در اقدامی عجیب با مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش قرار شد تا این آزمون به طور کلی برگزار نشود و مدارس تیزهوشان نیز بسته شوند. اما در بهمن ماه همان سال با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، بنا شد تا آزمون ورودی مدارس تیزهوشان امسال نیز برگزار شود. 

لذا وزارت آموزش و پرورش در فروردین ۹۷ بخشنامه ای را تحت این عنوان صادر نمود که تفاوت بسیار محسوسی با سایر بخشنامه های قبلی داشت. 

این بخشنامه گویای آن بود که مطالب درسی به طور کامل از آزمون ورودی مدارس تیزهوشان در سال ششم به هفتم حذف شده و تنها دانش آموزان در سنج «هوش و استعداد» شرکت خواهند نمود. 

آزمون سال تحصیلی ۹۶-۹۷ برگزار شد و سوالات آن دقیقا کپی شده از آزمون ریون بود. موضوعی که خود اعتراض های زیادی را به همراه داشت. 

در سال تحصیلی ۹۷-۹۸ اما شرایط طوری دیگری رقم خورد. آموزش و پرورش در راستای جبران اشتباه سال گذشته خود برای اولین بار آزمون مجددی را در ورودی پایه هشتم برگزار نمود که این آزمون نیز مشابه آزمون سال نهم به دهم در جهت تکمیل ظرفیت مدارس صورت پذیرفت. 

همچنین در این سال آزمونی نسبتا استاندارد در پایه ششم برگزار شد که شامل دو دفترچه بود. دفترچه اول ۶۰ سوال ۶۰ دقیقه زمان و دفترچه دوم ۴۰ سوال ۲۰ دقیقه زمان. 

این روال مدت ۲ سال ادامه داشت تا در سال ۱۴۰۰ تعداد سوالات آزمون دوباره دچار تغییر شد. آزمون به صورت دو دفترچه ای برگزار شد و دفترچه اول شامل ۶۰ سوال ۷۵ دقیقه زمان و دفترچه دوم شامل ۶۰ سوال ۲۵ دقیقه زمان بود.

در این سال سطح آزمون نیز به نسبت سال های قبل بالا تر رفته بود.

 

آزمون ورودی تیزهوشان:

همانطور که گفته شد مدارس تیزهوشان در جهت شناسایی دانش آموزان مستعد هر ساله اقدام به برگزاری آزمونی در جهت سنجش دانش آموزان می‌نماید.

این آزمون در مقطع ورود دانش آموزان به پایه هفتم و دهم صورت می‌پذیرد. (آزمون وردی پایه دهم صرفا در جهت تکمیل ظرفیت برگزار می‌گردد)

معیار های سمپاد:

دانش آموزان سمپاد می بایست معدل کل خود را بالای ۱۷ نگه دارند تا بتوانند در مدرسه محل تحصیل خود باقی بمانند در غیر این صورت از مدرسه اخراج خواهند شد.

همچنین برخی مدارس تیزهوشان برای ابقای دانش اموز در هر سال تحصیلی اقدام به برگزاری آزمون می‌نماید که دانش آموزان می‌بایست در زمان انتخاب اولیت خود به این موضوع توجه ویژه داشته باشند.

دانش آموزان تیزهوشانی که قصد داشته باشند مدارس خود را در بین پایه تغییر دهند باید در آزمونی به نام آزمون جانمایی تیزهوشان شرکت کنند و در صورتی که در این آزمون نمره لازم را کسب کنند اجازه دارند مدرسه خود را تغییر دهند.

مدارس تیزهوشان چیست:

مدرسه تیزهوشان در واقع نوعی مدرسه دولتی است که زیر نظر سازمان پرورش استعداد های درخشان و دانش‌پژوهان جوان (سمپاد) مشغول به فعالیت می‌باشند.

رسالت این مدارس در واقع شناسایی و جذب دختران و پسران تیزهوش کشور و قرار دادن ایشان در مسیر شکوفایی استعداد و توانایی هایشان است.

این مدارس دانش آموزان را در بدو ورود به پایه هفتم با سازوکار خاصی – که در ادامه به آن خواهیم پرداخت – جذب نموده و در صورت کسب معیار های خاصی در سنجش های سالانه خود، مسئولیت تحصیل این دانش آموز تا پایه دوازدهم را عهده دار خواهد شد.

منابع آزمون تیزهوشان:

از سال تحصیلی ۹۷-۹۸ به بعد سنجش مدارس تیزهوشان برای دانش آموزان ورودی سال هفتم مباحث «هوش و استعداد تحلیلی» باقی مانده و تا کنون این موضوع تغییر نکرده است.

اما دانش آموزان ورودی سال نهم همچون گذشته با چالش حل سوالات تحصیلی سال های هشتم و نهم  و همچنین سنجش هوش مواجه هستند.

جزئیات بیشتر آزمون (همچون تعداد سوالات، ضرایب دروس، زمان برگزاری، ظرفیت پذیرش مدارس و …) در هر سال متغییر است و هر ساله چند ماه قبل از برگزاری آزمون طی بخشنامه ای از طرف وزارت آموزش وپرورش اعلام می‌گردد.

به عنوان مثال در سال تحصیلی ۹۸-۹۹ درصد تاثیر هوش در آزمون ورودی پایه دهم افزایش یافته و به ۵۰٪ از نمره کل آزمون رسید. این تغییر باعث شد که بر خلاف آزمون مدارس نمونه دولتی اهمیت مطالب درسی در این آزمون پایین آید.

ثبت نام بسته طلایی هوش ویژه قبولی آزمون تیزهوشان ۱۴۰۱

پک طلایی شامل کلاس آنلاین هوش و استعداد تحلیلی به  همراه ریاضی پیشرفته و هوش ریاضی بوده و دانش آموزان گرامی پایه ششم با حضور در این دوره خود را آماده شرکت در آزمون تیزهوشان نمایند.

مشاهده جزئیات وثبت نام
نمره کف قبولی آزمون تیزهوشان ۱۴۰۱-۱۴۰۰

نمره کف قبولی آزمون تیزهوشان ۱۴۰۱-۱۴۰۰

سوالی که همیشه برای دانش آموزان شرکت کننده در آزمون تیزهوشان ایجاد میشه اینه که من برای قبولی باید چند درصد بزنم؟ با کسب چه نمره ای میتونم توی آزمون تیزهوشان قبول بشم؟ امروز در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم پس با ما همراه باشید. و توصیه میکنیم که این مقاله...

اعتراض به نتایج آزمون تیزهوشان و احتمال قبولی در ذخیره ها

اعتراض به نتایج آزمون تیزهوشان و احتمال قبولی در ذخیره ها

اعتراض به نتایج آزمون تیزهوشان و احتمال قبولی در ذخیره ها دوتا موضوعیه که قرار توی این مقاله بدون تعارف راجع بهش صحبت کنیم.  همچنین ساز و کار دو مرحله ای اعتراض که امسال برای اولین بار قراره اجرا بشه رو به طور کامل توضیح بدیم  پس اگر پذیرفته شده آزمون تیزهوشان نبودید...

تاریخ دقیق اعلام نتایج آزمون تیزهوشان اعلام شد

تاریخ دقیق اعلام نتایج آزمون تیزهوشان اعلام شد

بروزرسانی در روز چهارشنبه ۱۶ تیر ماه: سازمان استعداد های درخشان لحظاتی قبل طی بیانیه اعلام کرد اسامی پذیرفته شدگان آزمون تیزهوشان ۱۴۰۰ پس از تصحیح اوراق در اواسط مرداد ماه منتشر خواهد شد. همچنین در این اطلاعیه آمده که دانش آموزان پذیرفته نشده آزمون می‌توانند ظرف دو...