%

این مطلب چقدر برای مخاطب مفید واقع شده است؟

همه شما جهت آماده شدن برای آزمون های پیش روی خود چندین ماه و برخی بیش از یکسال را صرف مطالعه دروس کرده اید، آزمون داده اید و کلاس رفته اید و در این روز ها با نزدیک شدن به تاریخ برگزاری آزمون سراسری و آزمون تیزهوشان دچار استرسی شدید و این سوال در ذهن شما مطرح است: «که چطور همه مطالب را در روز آزمون به یاد آورم ؟؟!!»

بله واقعا این سوال جدیست و پاسخ اینست که این تنوع محتوا را نمی‌شود در روز آزمون به یاد آورد مگر با مرور و جمع بندی مناسب

 

جهت حمایت از محتوای ما با روشن کردن فیلترشکن ویدیو زیر را در کانال یوتیوب او هوش مشاهده نمایید.

چه بخوانیم و چه نخوانیم؟

اگر خوب به فرایند تحصیل خود فکر کنید به خاطر می‌اورید که شما مباحثی را خوانده اید که در آنها بسیار ضعیف هستید و البته مطالب هم بوده که در آن ها مشکل خاصی نداشته اید.

دوران مرور و جمع بندی ویژه مطالبیست که اتفاقا در آن ضعف دارید و باید با حوصله و دقت زیاد به رفع اشکالات و تقویت خود در این دروس بپردازید.

اما در این زمان کوتاه و ارزشمند به هیچ وجه به سراغ مطالبی که از قبل نخوانده اید و در آن صفر هستید نروید . این دروس جزو دروس ممنوعه دوره جمع بندیست. 

شاید بپرسید چرا؟

این زمان یه فرصت طلاییست تا در یک وقت کوتاه بتوانید حجم زیادی از مطالب را فرابگیرید و اصلا برای یادگیری صفر تا صد مطالب فرصت نیست. باید برای آن که مطمئن شوید که جمع بندی خوب پیش  می‌رود برای هر درس ضرب العجل هفتگی و روزانه تعیین کنید و از این برنامه ریزی کوتاه نیاید.

برای این که موضوع را بهتر متوجه شوید شب های امتحانات خرداد را به خاطر آورید. در شب امتحان چطور هر درس را در یک بازه مشخص زمانی خوانده و سریع به درس بعدی می‌رفتید! در دوران جمع بندی و مرور هم باید همین کار را تکرار کنید.

منابع جمع بندی

بهترین منبع برای جمع بندی همان منابعیست که در طول سال آن ها را کار کردید. در واقع در زمان مرور و جمع بندی وقت آن است که به همان تست ها برگردید و به رفع نقاط ضعف خود بپردازید.

در این دوران پر اهمیت حل تست آزمون های سالهای گذشته نیز بسیار حائز اهمیت است. 

زمان مناسب برای جمع بندی؟

با توجه به آزمونی که پیش روی شماست این زمان میتواند بین ۱ ماه تا ۳ ماه قبل از آزمون باشد.

 برای کنکوری هایی که بیش از یک سال است به صورت منسجم برای آزمون سراسری در خوانده اند سه ماه زمان خوبی برای جمع بندیست 

و برای دانش آموزان ششم و نهم که برای آزمون های تیزهوشان و نمونه دولتی آماده می شوند یک ماه و نیم 

و سایر دانش آموزان که برای امتحانات خرداد تلاش می‌کنند زمان یک ماهه برای مرور و جمع بندی زمان مناسبیست.

اما نکته حائز اهمیت این است که دوران طلایی جمع بندی دروس یک ماهه منتهی به آزمون است بنابر این کسی بیشترین بهره را خواهد برد که بتواند در این یک ماه تمام دروس را به طور کامل مرور و جمع بندی نماید.

جمع بندی قبل از آزمون چیست:

جمع بندی یعنی در یک فرصت مناسب در نزدیکی آزمون همه دروسی که قبلا مطالعه کرده ایم را به شیوه ای خاص مرور کنیم و در خلال این اتفاق ببینیم که ضعف و قوت ما در کجاست و پس از شناسایی دقیق آن، نقاط ضعف را تقویت کرده و نقاط قوت را حفظ کنیم.

سبک مطالعه در دوران جمع بندی بسیار متفاوت از دیگر زمان هاست که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

فواید جمع بندی:

بزرگترین حسن جمع بندی طبقه بندی دروس و مطالب در ذهن شماست و اگر شما بتواند یک جمع بندی خوب را پشت سر بگذارید خواهید فهمید که در کدام مباحث استاد هستید و در کدام یک ضعفی داشته و رفع کرده اید.

از دیگر محاسن آن میتوان به کاهش استرس ناشی از ازدیاد مطالب درسی اشاره کرد. شما پس از مطالعه حجم زیادی از درس ها چگونه میتوانید مطمئن باشید که من همه چیز را به درستی فهمیده ام. این اتفاق محقق نمی‌گردد مگر با یک جمع بندی صحیح.

ثبت نام بسته طلایی هوش ویژه قبولی آزمون تیزهوشان ۱۴۰۰

پک طلایی شامل کلاس آنلاین هوش و استعداد تحلیلی به  همراه ریاضی پیشرفته و هوش ریاضی بوده و دانش آموزان گرامی پایه ششم با حضور در این دوره خود را آماده شرکت در آزمون تیزهوشان نمایند.

مشاهده جزئیات وثبت نام