%

این مطلب چقدر برای مخاطب مفید واقع شده است؟

بالاخره آزمون تیزهوشان ۱۴۰۰ نیز با تمام فراز و نشیب های خود برگزار شد و البته این با تفاوت های قابل توجهی نسبت سال قبل برگزار شد.

در این مقاله و در ویدیو ای که در قسمت پایین منتشر شده است به نقد و بررسی سوالات و شیوه برگزاری آزمون از دید مشاوره ای خواهیم پرداخت.

برای مشاهده ویدیو در یوتیوب می‌بایست فندوق شکن خود را روشن کنید D: . 

تغییرات اساسی به نسبت تیزهوشان ۱۳۹۹

در گمانه زنی هایی که در روز قبل از آزمون از منابع غیر رسمی منتشر شد اینطور بیان شده بود که آزمون شامل دو دفترچه ۶۰ سواله خواهد بود این در حالی بود که آزمون سال ۱۳۹۹ با دو دفترچه که اولی ۶۰ سوال و دومی ۴۰ سوال بود برگزار شد. 

در روز آزمون تیزهوشان مشاهده شد که این گمانه زنی ها صحیح بوده و آزمون ۱۰۰ سواله سال ۱۳۹۹ حالا در سال ۱۴۰۰ به یک آزمون ۱۲۰ سواله تبدیل شده.

اما نکته عجیب تر این بود که دفترچه اول سوالات با وجود آنکه در تعداد سوالات آن تغییری ایجاد نشده بود و ۶۰ سوال باقی مانده بود اما زمان آن به نسبت سال گذشته افزایش یافته و از ۶۰ دقیقه به ۷۵ دقیقه رسیده بود.

و نکته عجیب تر آنکه دفترچه دوم آزمون تیزهوشان با وجود ۶۰ سوال تنها ۲۵ دقیقه زمان داشت و این یعنی هر سوال تنها چند ثانیه!!!

سطح سوالات آزمون تیزهوشان ششم ۱۴۰۰

سوالات آزمون تیزهوشان ۱۴۰۰ نسبت به سال گذشته قشنگ تر، مفهومی تر و شاید بشود گفت سخت تر شده بود پس بی دلیل نبود که زمان دفترچه اول را با وجود ثابت بودن تعداد سوالات افزایش داده بودند.

سوالات الگو های عددی کمی ساده تر شده بود و «هوش ریاضی» آزمون نیز تعداد کمتری به نسبت سال گذشته داشت اما هوش ریاضی باقی مانده سطح بالاتری داشت و همچنین سوالات هوش کلامی نیز سخت تر از گذشته بود.

اما دفترچه دوم کاملا فضای متفاوتی داشت. ۶۰ سوال بسیار ساده که البته برای حل هر کدام کم تر از یک دقیقه فرصت داشتید. حل سوالات دفترچه دوم کار سختی نبود اما برخی از این سوالات وقت گیر بودند و برد با دانش آموزانی بود که در دام این سوالات گرفتار نشدند و از روی آن ها عبور کردند.طراحان تیزهوشان ۱۴۰۰ سوالات دفترچه دوم را به گونه طرح کرده بودند که احتمال صد زدن در دفترچه دوم تقریبا وجود نداشت و در این مدت زمان کم دانش آموزان باید تکنیک های تست زنی و مدیریت زمان را سر لوحه کار خود قرار می دادند. دانش آموزانی که از تکنیک های مدیریت زمان استفاده نکرده باشند قطعا به سوالات آخر نرسیدند.

کف قبولی آزمون تیزهوشان ۱۴۰۰

کف قبولی مدارس تیزهوشان را نمی‌شود اینگونه تعیین کرد و عوامل مختلفی در آن تاثیر گذار است اعم از اولویت های انتخابی و شهر و رشته شما که در این رابطه مقاله ای را به تفصیل نگارش کردیم که میتوانید با کلیک بر روی اینجا آن را مطالعه کنید.

اما می‌شود اینطور گفت که امسال به دو دلیل شاهد تراز های پایین تری در کف قبولی مدارس تیزهوشان به نسبت سال گذشته خواهیم بود. دلیل اول سخت تر شدن آزمون به نسبت سال قبل و دلیل دوم شیوع کرونا و افت تحصیلی دانش آموزان که پیش بینی می‌شود این دو موضوع باعث شود که ما شاهد تراز های پایین تری در زمان اعلام نتایج باشیم.

زمان اعلام نتایج آزمون تیزهوشان ۱۴۰۰ 

زمان دقیق اعلام نتایج آزمون تیزهوشان نیز مانند خیلی از مطالب دیگر جزو نقاط گنگ و تاریک است که اطلاعاتی از آن در دست نیست اما اگر سازمان استعداد های درخشان بخواهد طبق اعلام نتایج سال پیش عمل کند باید حدود ۶ هفته پس از برگزاری آزمون منتظر نتایج آن باشیم. یعنی حدود اواخر تیر یا اوایل مرداد ماه.

دانلود سوالات آزمون ورودی تیزهوشان ششم ۱۴۰۰

دانلود دفترچه اول و دوم سوالات تیزهوشان ششم ۱۴۰۰ – کلیک کنید

دانلود کلید آزمون تیزهوشان ۱۴۰۰ – کلیک کنید

ثبت نام بسته طلایی هوش ویژه قبولی آزمون تیزهوشان ۱۴۰۱

پک طلایی شامل کلاس آنلاین هوش و استعداد تحلیلی به  همراه آزمون آنلاین تستی بوده و دانش آموزان گرامی پایه ششم با حضور در این دوره خود را آماده شرکت در آزمون تیزهوشان نمایند.

مشاهده جزئیات وثبت نام
نمره کف قبولی آزمون تیزهوشان ۱۴۰۱-۱۴۰۰

نمره کف قبولی آزمون تیزهوشان ۱۴۰۱-۱۴۰۰

سوالی که همیشه برای دانش آموزان شرکت کننده در آزمون تیزهوشان ایجاد میشه اینه که من برای قبولی باید چند درصد بزنم؟ با کسب چه نمره ای میتونم توی آزمون تیزهوشان قبول بشم؟ امروز در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم پس با ما همراه باشید. و توصیه میکنیم که این مقاله...

اعتراض به نتایج آزمون تیزهوشان و احتمال قبولی در ذخیره ها

اعتراض به نتایج آزمون تیزهوشان و احتمال قبولی در ذخیره ها

اعتراض به نتایج آزمون تیزهوشان و احتمال قبولی در ذخیره ها دوتا موضوعیه که قرار توی این مقاله بدون تعارف راجع بهش صحبت کنیم.  همچنین ساز و کار دو مرحله ای اعتراض که امسال برای اولین بار قراره اجرا بشه رو به طور کامل توضیح بدیم  پس اگر پذیرفته شده آزمون تیزهوشان نبودید...

تاریخ دقیق اعلام نتایج آزمون تیزهوشان اعلام شد

تاریخ دقیق اعلام نتایج آزمون تیزهوشان اعلام شد

بروزرسانی در روز چهارشنبه ۱۶ تیر ماه: سازمان استعداد های درخشان لحظاتی قبل طی بیانیه اعلام کرد اسامی پذیرفته شدگان آزمون تیزهوشان ۱۴۰۰ پس از تصحیح اوراق در اواسط مرداد ماه منتشر خواهد شد. همچنین در این اطلاعیه آمده که دانش آموزان پذیرفته نشده آزمون می‌توانند ظرف دو...