%

این مطلب چقدر برای مخاطب مفید واقع شده است؟

مدیریت زمان در آزمون های تستی و شیوه صحیح برخود با سوالات همواره از چالش های پیش روی دانش آموزان بوده و گاها این امر سبب استرس و سر درگمی آنان می‌گردد.

در این مقاله قصد داریم با بیان نکاتی مهم در موضوع مدیریت زمان و طریقه مواجهه با سوالات تستی در آزمون را به تفصیل بررسی نماییم.

 

برای مشاهده محتوای ویدیوی این مقاله به انتهای صفحه مراجعه نمایید

نمره منفی چیست؟

در آزمون های استاندارد از جمله کنکور سراسری ، آزمون تیزهوشان ، آزمون المپیاد مرحله اول و سایر آزمون های ورودی مدارس برتر، آزمون ها به صورت تستی و با اعمال نمره منفی همراه است.

نمره منفی در واقع یعنی هر سوال غلط دارای یک سوم نمره منفی می‌باشد یا به عبارت بهتر به ازای هر سه سوال غلط نمره یک سوال صحیح از بین میرود.

این موضوع به این معناست که دانش آموزان می بایست تا حد امکان از پاسخ غلط دادن در آزمون خود داری کنند چرا که زحماتی که برای سوالات با پاسخ صحیح کشیده اند را هدر خواهد داد.

گاهی برخی میپرسند که اگر سوال را نزنیم نمره کسر نمیشود؟

در جواب باید گفت که بله نمره کم می‌شود اما فقط  نمره همان سوال کم خواهد شد در صورتی که اگر آن سوال را غلط بزنید نمره سوالات درست شما هم ضایع خواهد شد.

کدام سوالات را نزنیم؟

در آزمون های تستی یک سری سوالات را برای نزدن طراحی کرده اند!

یعنی اینکه شما باید از روی آن ها به صورت موقت یا دائم عبور کنید که در ادامه توضیحات کاملی را در این رابطه ارائه خواهیم کرد.

۱- سوالاتی که به طور کامل بلد نیستید:

حتما پیش آمده که در آزمون حاضر شوید و بعد از خواندن سوالی متوجه شوید که اصلا این سوال را به طور کامل بلد نیستید. و در مواردی وسوسه هایی شیطانی به سراغ شما آمده که گزینه ای را شانسی انتخاب کنید!!!

این کار خطای بزرگیست و نباید هیچ وقت به این وسوسه های شیطانی پاسخ مثبت دهید.

۲- سوالاتی که بین سه گزینه شک دارید:

سوالی را خواندید و مطمئن هستید یکی از گزینه ها پاسخ سوال نیست اما بین سه گزینه دیگر شک دارید. این سوالات هم جزو سوالات ممنوعه است و باید از آن بدون پاسخ عبور کنید.

۳- سوالاتی که بین دو گزینه شک دارید:

برخی از مشاوران تحصیلی بر این باورند که سوالاتی که بین دو گزینه شک داریم را باید بزنیم اما نظر من خلاف آن است. من معتقدم سوالاتی که بین دو گزینه شک داریم را نیز باید رها کرد مگر آن که تعداد سوالات زده ما خیلی کم باشد. تنها در این صورت مجوز زدن سوالات شک دار بین دو گزینه صادر می‌گردد.

۴- سوالی که پاسخ آن را میدانیم و احساس میکنیم زمان زیادی برای حل آن نیاز داریم:

این گونه سوالات را باید با زدن علامت در کنار آن به صورت موقت رها کنیم و اگر در پایان آزمون وقتی داشتیم دوباره به آن سوال برگردیم.

 

طریقه صحیح مواجعه با آزمون تستی:

 

سوالات را دسته بندی کنید:

وقت آزمون آغاز شده و شروع به خواندن سوالات می‌کنید. اولین کار آن است که سوالات را به دسته های زیر طبقه بندی کنید:

الف) سوالات ساده: سوالاتی هستند که جواب آن ها واضح و راه حلشان در زمان استاندارد یک تست می‌گنجد.

ب) سوالات وقت گیر: سوالاتی که پاسخ آن را میدانیم ولی احساس می‌کنیم پاسخ دادن به آن از زمان استاندارد یک سوال بیشتر وقت ببرد.

ج) سوالات دشوار: سوالاتی که پاسخ آن را نمیدانید یا بین گزینه های متعدد شک دارید.

سوالات دسته «الف» را باید در همان زمان مطالعه پاسخ دهید و حتما در پاسخ برگ خود وارد نمایید. سوالات دسته «ب» را با زدن علامت ضربدر در کنار آن در دفترچه سوال به صورت موقت رها کنید و در صورت مدیریت درست آزمون در پایان دوباره به این سوالات برگردید. و دسته «ج» جزو ممنوعیات آزمون بوده و باید آن ها را نزده رها کنید.

توجه: توجه داشته باشید علامت زدن های اضافی خود را در دفترچه سوالات انجام دهید و در پاسخ برگ خود هیچ مطلب اضافه ای جز پاسخ صحیح را وارد نکنید.

در ادامه توجه شما را به چند نکته بسیار مهم جلب می‌نمایم:

۱- خواندن دقیق سوال:

می‌دانید که گفته اند «فهم سوال، نصف جواب» و این یعنی شما باید با دقت لازم سوال را مطالعه کنید و آن را بفهمیدو بهتر است زیر کلمات کلیدی خط بکشید.

مثلا گفته شده کدام گزینه غلط است یا گفته شده فلان موضوع در کدام گزینه وجود ندارد.اما گاها شما دنبال آن موضوع میگردید تا وجود آن را بررسی کنید و همین بی دقتی ها کار دستتان خواهد داد.

۲- گزینه غلط را حذف کنید:

با یک نگاه سطحی به گزینه ها می‌توانید گزینه های غلط را حذف کنید و این کار شما را در دستیابی به پاسخ صحیح آسان خواهد کرد.

۳- همه گزینه ها را بررسی کنید:

بعض دانش اموزان عجول با دیدن یک گزینه یا دو گزینه که احساس می‌کنند پاسخ صحیح است از روی سوال عبور می‌کنند غافل از آن که در بسیاری از سوالات گزینه آخر «همه پاسخ ها صحیح است» وجود دارد.

۴- شماره تست ها را در پاسخبرگ با شماره سوالات مطابقت دهید:

علاوه بر این که هر سوال را در زمان دستیابی به پاسخ آن در برگه پاسخبرگ خود وارد می‌کنید توجه داشته باشید که شماره سوالات در پاسخ نامه منطبق با دفترچه سوالات باشد.

۵- همه گزینه ها را بررسی کنید:

آزمون را از سوال اول دفترچه آغاز کنید و تا پایان دفترچه به ترتیب و در زمان مناسب پیش روید. نشود در آزمونی شما قسمتی از دفتر چه را رها کنید چرا که ممکن است در آن قسمت سوال ساده ای باشد و از دید شما جا بماند.

۶- از طولانی بودن سوال نترسید:

چه بسا سوالاتی چند خطی که جواب آن را در چند ثانیه می توان علامت زد. پس گول هیکل سوال را نخورید.

 

 

 

 

ثبت نام بسته طلایی هوش ویژه قبولی آزمون تیزهوشان ۱۴۰۰

پک طلایی شامل کلاس آنلاین هوش و استعداد تحلیلی به  همراه ریاضی پیشرفته و هوش ریاضی بوده و دانش آموزان گرامی پایه ششم با حضور در این دوره خود را آماده شرکت در آزمون تیزهوشان نمایند.

مشاهده جزئیات وثبت نام
نمره کف قبولی آزمون تیزهوشان ۱۴۰۱-۱۴۰۰

نمره کف قبولی آزمون تیزهوشان ۱۴۰۱-۱۴۰۰

سوالی که همیشه برای دانش آموزان شرکت کننده در آزمون تیزهوشان ایجاد میشه اینه که من برای قبولی باید چند درصد بزنم؟ با کسب چه نمره ای میتونم توی آزمون تیزهوشان قبول بشم؟ امروز در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم پس با ما همراه باشید. و توصیه میکنیم که این مقاله...

اعتراض به نتایج آزمون تیزهوشان و احتمال قبولی در ذخیره ها

اعتراض به نتایج آزمون تیزهوشان و احتمال قبولی در ذخیره ها

اعتراض به نتایج آزمون تیزهوشان و احتمال قبولی در ذخیره ها دوتا موضوعیه که قرار توی این مقاله بدون تعارف راجع بهش صحبت کنیم.  همچنین ساز و کار دو مرحله ای اعتراض که امسال برای اولین بار قراره اجرا بشه رو به طور کامل توضیح بدیم  پس اگر پذیرفته شده آزمون تیزهوشان نبودید...

تاریخ دقیق اعلام نتایج آزمون تیزهوشان اعلام شد

تاریخ دقیق اعلام نتایج آزمون تیزهوشان اعلام شد

بروزرسانی در روز چهارشنبه ۱۶ تیر ماه: سازمان استعداد های درخشان لحظاتی قبل طی بیانیه اعلام کرد اسامی پذیرفته شدگان آزمون تیزهوشان ۱۴۰۰ پس از تصحیح اوراق در اواسط مرداد ماه منتشر خواهد شد. همچنین در این اطلاعیه آمده که دانش آموزان پذیرفته نشده آزمون می‌توانند ظرف دو...